Ingrid Kuyken - Whispering Reed's

In 1991, my parents bought their first Golden Retriever, Penny de Apporteur. I was a teenager at that time and I got the opportunity to start training her in Puppy Obedience Class. When she got a bit older, I was able to start hunting classes and do some shows with her.

When I left my parents home and started living my own life in 1998, I bought my own Golden Retriever Xanders van Baldersheim. Together with Xander, I was able to do some Obedience Competitions at an advanced level. He was my 'One in a Million' dog. He passed away just over 15 years old.

In 2001 Anika van 't Solveld (Golden) was born, she became my foundation bitch for my kennel.
Also in 2001 Axaluca of Great Pleasure was born, my very first Toller, who opened lots of doors for me. He was awarded a lot of Champion titles, but also proved that a Toller is more than capable of doing his job during a day's hunt.

In 2004 my very first Whispering Reed's Golden Retriever litter was born. Out of this litter, I kept Ch Whispering Reed's Danté. From her I kept 2 daughters, Whispering Reed's Guns n Roses (Kayleigh) and Whispering Reed's Just for Me (Flore). Unfortunately, both girls got a pyometra after a mating. This resulted in loosing this line.

Luckily Mr Bruno Facq was very kind to let me buy In Love Again du Bois de la Rayère (Robin) in 2013. She gave me a fresh start and I started building again. Whispering Reed's Psst It's Me (Lotte) and Whispering Reed's Summer Spice (Summer) are my 2nd generation.

In 2003 I also bought Ch CC Whisper of Great Pleasure. Together with Ch Eden Flower of Great Pleasure, they are my foundation bitches for my Tollers. At this moment we are almost ready to breed the 6th generation
All our dogs start at Basic Obedience and from there we start Advanced Obedience and Basic Hunting Training. We don't do any competitions, but we have lots of fun training and meeting friends.
On top of that, we do National and International shows with our dogs and try to breed healthy offspring.

I became a judge in 2016 and I want to thank Mrs Radka Stegurová for inviting me to come over and judge Golden Retrievers and Tollers. I really hope that everybody will have a wonderful weekend and remember, we all take the best dog back home in the evening. 

Ingrid

On behalf of the show, we are very happy that we are able to host a specialist toller breeder, which is rare to find and who is going to judge in CZ for the very first time.

********************************

V roce 1991 koupili moji rodiče našeho prvního goldena Penny de Apporteur. V té době jsem byla teenager a měla jsem příležitost s ní začít trénovat ve štěněčí třídě obedience. Když byla trochu starší věnovala jsem se s ní loveckým zkouškám a výstavám. 

Když jsem se v roce 1998 odstěhovala od rodičů a začala svůj samostatný dospělý život, koupila jsem si svého prvního zlatého retriever Xanders van Baldersheim. S ním jsem byla schopna dosáhnout obedience tříd i vyšší úrovně, Xander byl mým osudovým psem a opustil mne navždy krátce po jeho 15roku života. 

V roce 2001 se narodila fenka zlatého retrievera Anika van 't Solveld, která se stala zakladatelkou mého chovu.

Ve stejném roce se narodil Axaluca of Great Pleasure, můj první toller, který mi otevřel mnoho dveří. Získali jsme spolu mnoho výstavních titulů, ale také prokázal, že i toller dokáže odvést celodenní loveckou práci na honu. 

V roce 2004 se narodil můj první vrh CHS Whispering Reed's a z něj jsem si nechala Ch Whispering Reed's Danté. Z jejího vrhu jsem si následně ponechala dvě fenky Whispering Reed's Guns n Roses (Kayleigh) a Whispering Reed's Just for Me (Flore). Bohužel obě po krytí postihl zánět dělohy a tím tato linie v mé CHS skončila. 

Naštěstí mi v roce 2013 p. Bruno Facq umožnil koupit si fenku jeho chovu In Love Again du Bois de la Rayère (Robin). Díky ní jsem začala od začátku s budováním své linie. Whispering Reed's Psst It's Me (Lotte) a Whispering Reed's Summer Spice (Summer) jsou má druhá generace.

V roce 2003 jsem si také koupila tolleří holčičku Ch CC Whisper of Great Pleasure. Spolu s Ch Eden Flower of Great Pleasure jsou zakladatelkami mé tolleří linie, kde jsme nyní schopné téměř založit šestou generaci. 

Se všemi našimi pejsky začínáme na základním tréninku obedience a posouváme se do pokročilé úrovně obedience, ke které přidáme základní loveckou  průpravu. Neúčastníme se žádných soutěží, ale baví nás trénink, zábava a setkávání se s kynologickými přáteli. K tomu se pravidelně účastníme národních a mezinárodních výstav a snažíme se do chovu přispět zdravými potomky. 

Rozhodčím jsem se stala v roce 2016 a ráda bych poděkovala Radce za pozvání k posuzování goldenů a tollerů na výstavě Hope and Treasure. Věřím, že si všichni víkend užijeme a pamatujte na to, že nejlepšího pejska výstavy si stejně vždycky vezete domů. 

Ingrid

Jménem výstavy dovolte abych vyjádřila radost z toho, že k nám také poprvé přijede posuzovat Ingrid, která chová málopočetné tollery. Takových rozhodčích je jak šafránu a mám velkou radost, že jsem tomuto u nás často opomíjenému plemeni zajistila tuto možnost.