Anette Nielsen - Black Amandas

Hello everybody, here is a little something about me. I grew up with Goldens, but ended up with Flatcoats, when I got my first Flatcoat from my parents first litter in 1989. I had my first litter in 1991 under my prefix Black Amandas. I use my dogs for showing, breeding, hunting and field trials, as much as time lets me, but most important - my dogs are family dogs .I breed 1-2 litters a year, have bred several champions also with the, in Denmark, field trial test .

I have been judging flatcoats since 2012, but I have recently done the judges approval for the rest of the Retrievers excl. the Tollers .

I value very much form and functions in our lovely Retriever breeds .

I am very honoured to be invited to your shows, it will be my first judging in your country 😊 

Kind Regards, 

Anette

On behalf of the show, we are very happy and proud, that we will enjoy  the first Anette's judging in CZ and have an opportunity to present to her our retriever breeding.  

Black Amandas Facebook site

******************************

Zdravím všechny, zde je něco málo o mně. Vyrůstala jsem se zlatými retrievery, ale skončila u fletů, když jsem dostala svého prvního Flat coated retrievera z vrhu, odchovaného mými rodiči v roce 1989. Svůj první vrh pod CHS Black Amandas jsem odchovala v roce 1991.

Moji psi jsou vystavováni, chová se na nich a jsou  využití i při lovecké praxi a field trialech, ale především - jsou to rodinní příslušníci. 

Odchovávám cca 1-2 vrhy ročně a podařilo se mi odchovat mnoho šampionů, včetně dánské pracovní zkoušky (pozn. Tzv. plný šampion)

Posuzovala jsem Flat coated retrievery od roku 2012, ale nedávno jsem si rozšířila aprobace i na všechna ostatní plemena retrieverů, kromě tollerů.

U retrieverů si převelice cením stavbu těla s vazbou na funkčnost (pohyb).

Je mi velkou ctí být pozvána k posuzování na vašich výstavách, bude to moje první taková příležitost v České republice. 

Těším se na Vás,

Anette

Za vedení výstavy mohu říct, že mám obrovskou radost, že stejně jako u Kathy a Bolette, i u Anette se nám podařilo pro naše retrievery zajistit uznávanou chovatelku a rozhodčí specializovanou na plemeno, která u nás ještě neposuzovala

Facebook stránka CHS Black Amandas